Brno strčilo Prahu do kapsy. V čem je Jižní Morava lepší?

Nejen v hlavním městě je blaze, ale podobně je na tom také město Brno, alespoň co se výše mzdy týče. Platy jdou do extrémů a výše mzdy na Jižní Moravě, ale především v Brně, se již téměř srovnala s úrovní v Praze. To co se aktuálně děje na jihomoravském pracovním poli je unikum. Někteří dokonce situaci považují za kritickou a konkrétně hospodářská komora před takovým vývojem varuje, jelikož dochází  nejen k přetahování pracovníků mezi firmami, ale také k permanentnímu tlaku na zvyšování mezd a rozmazlování pracovních sil nejrůznějšími a mnohdy i bizarními benefity.

Srovnání platů na Jižní Moravě a v Praze

Brňané mají tu výhodu, že jejich životní náklady jsou na Jižní Moravě nižší než v Praze jelikož ušetří třeba na dopravě, bydlení nebo na jídle. Už na konci loňského roku se totiž potvrdilo, že Jihomoravané s průměrnou měsíční mzdou kolem 28 tisíc korun patří k nejlépe placeným lidem v republice.

Podle průzkumu se najdou dokonce profese, ve kterých si lidé v Brně vydělají víc než v hlavním městě. U IT pozic dokonce překračuje výše mzdy celorepublikovou úroveň. Například v informačních technologiích, což je segment, který je v Brně neobyčeně rozkvetlý a daří se mu, si třeba ředitel vydělá od 80 až do 150 tiscích korun, kdežto v Praze a Středočeském kraji si přijde v průměru od 120 do 200 tisíc korun.

Mezi lépe placené profese patří třeba i obráběči. Ti si v Brně mohou vydělat mnohdy i 33 000 Kč, v hlavním městě se mzda pohybuje kolem 30 tisíc korun. Podobně je to i u vedoucích skladů, v Brně mají až 50 tisíc korun, naopak v Praze “pouze” 40 tisíc Kč.

Trh práce ja na dně

Z rozsáhlého průzkumu, který proběhl v prvním čtvrtetí letošního roku vyplývá, že český trh práce se ocitl na svém dnu. Firmy, které ještě nepřistoupily k plošnému navýšení mezd, tak budou muset učinit, a dorovnat mzdy svých zaměstnanců na úroveň konkurence, jinak na trhu práce neobstojí. Mzdy meziročně stouply zhruba o sedm procent, a v některých sektorech zaznamenaly nárůst podstatně vyšší.

A kvůli často až kritickému nedostatku lidí na trhu práce se snižují i nároky na kvalifikace a na základě výsledku průzkumu je téměř jisté, že výrazně poroste i zájem zaměstnavatelů o nábor pracovníků ze zahraničí. Výhodu budou mít ty společnosti, které na zaměstnávání nečesky hovořících kandidátů budou připraveny.

Komentáře