III.DÍL – Jak vytvořit svoji osobní vizitku aneb co očekává zaměstnavatel

Každý uchazeč jistě tuší, co obnáší proces výběrového řízení. Málo kdo se však na tento proces pečlivě připraví, i přesto, že příprava výrazně zvýší úspěšnost pro získání vysněné práce.

Proces výběrového řízení se skládá z: volného pracovního místa (výběru nabídek) –  oslovení zaměstnavatele (zaslání životopisu) – osobního pohovorunásledného osobního pohovoru – nabídky nástupurozhodnutí uchazeče. Pokud již víme, jak se chceme profesně orientovat a z jakých zdrojů pravidelně nabídky práce čerpat, můžeme se vrhnout do dalšího procesu a tím je životopis (CV). Pokud však CV řešíte jako svůj první krok, vraťte se zpět k našemu článku z I. a II. blogu, kde zjistíte, jak docílit větší efektivity pro získání práce, pokud sepsání životopisu zařadíte až na ,,třetí“ místo.

Ve fázi oslovení zaměstnavatele hraje CV jednu z nejdůležitějších rolí, avšak bývá uchazeči často podceňován. CV je naše vizitka pro cizí osobu, která nás nikdy neviděla a je jen na nás, jaké informace prostřednictvím zaslaného životopisu sdělíme. Existuje mnoho vzorů a návodů, jak životopis sestavit. Nejprve se však musíme zamyslet nad tím, jaký smysl má životopis pro zaměstnavatele. O volná pracovní místa se mohou ucházet desítky až stovky uchazečů a samozřejmě je logické, že zaměstnavatel nemůže na pohovor pozvat všechny uchazeče.

Musíme se umět odlišit – grafikou, stylem, originálním pojetím, ale přitom předat to, co zaměstnavatel potřebuje vědět. Často jsou životopisy napsány tak, že obsahují většinu důležitých informací, ale je uvedeno jen málo informací, které zaměstnavatele skutečně zajímají. Pokusme se tedy na chvíli vžít do role zaměstnavatele, kdy nám na stole leží až stovky CV od uchazečů, kteří mají o danou pozici zájem, a my musíme vybrat ty, které pozveme na osobní pohovor. V každém CV budeme hledat to, co nás jako zaměstnavatele nejvíce zajímá  – tedy předpoklady pro konkrétní pracovní místo, jež hodláme obsadit. Co však uděláme s CV, kde takové informace nenajdeme? Můžeme tyto uchazeče pozvat na pohovor a informace se dozvědět, pak ale musíme pozvat téměř každého, což nám zabere mnoho času navíc. Jako zaměstnavatelé s největší pravděpodobností tyto CV vyřadíme a budeme se nadále věnovat těm uchazečům, kteří předpoklady pro danou pozici v CV mají. Neznamená to ovšem, že bychom měli uvést mylné informace, základem však je, vyzvednout naše přednosti, které jsou pro dané pracovní místo nejvíce třeba. Z toho také vyplývá zásada – svůj CV vždy přizpůsobit danému zaměstnavateli a nerozesílám univerzální CV na všechny nabídky práce.

Nyní se vraťme zpět do role uchazeče, kdy je naším cílem – pozvání na osobní pohovor. Tento cíl jako uchazeč můžeme do značné míry ovlivnit. Víme totiž, že naším CV se bude zabývat osoba, která ví, jakou pozici bude uchazeč vykonávat, zná náplň práce této pozice a na základě těchto údajů vytváří jakýsi základní profil nového pracovníka. Pro upřesnění si uvedeme příklad : Jako zaměstnavatel nabízíme volné pracovní místo na pozici asistentky. Pracovní náplní je vyřizování korespondence a předpoklad, který nás bude u uchazeče zajímat je, zda má znalost obchodní korespondence. Když se vrátíme do role uchazeče, je zřejmé, že musíme znát nebo alespoň předpokládat náplň pracovní pozice, o kterou se ucházíme. Při zpracování CV se tedy zaměříme na informace, které přímo souvisí s volným pracovním místem, jež hodláme obsadit. Jako uchazeči často spoléháme na osobní jednání a to je právě výsledkem důsledně zpracovaného životopisu. Jaké jsou základní body CV a zajímavosti z naší praxe opět za týden na blogu www.brigomat.cz

A na závěr jeden TIP PRO VÁS – získejte možnost profesionálního zhodnocení svého životopisu. Postačí nezávazná registrace na http://www.brigomat.cz/hledam.php?reg a můžete vložit svůj CV ke korekci. Těšíme se na Vás. Brigomat

Komentáře