Pohovor po telefonu. Jak se na něj připravit?

Odpověděli jste na zajímavou pracovní nabídku a pár dní na to se na vašem displeji objevilo neznámé číslo? Může se stát, že vám volá právě někdo z personálního oddělení firmy, kam jste svoji žádost zaslali.

Zahájit výběrové řízení telefonickým pohovor je věc zcela běžná a stále více firem přistupuje před samotným pracovním pohovorem právě k tomu telefonickému. Personalista si s vámi ve většině případů povídá zhruba 10-15 minut, aby o vás zjistil trochu více. Možná si myslíte, že absolvovat telefonický pohovor je jednodušší, jelikož nemusíte chodit nikam do kanceláře. Měli byste se na něj však připravit stejně dobře jako na ten osobní. Pokud totiž zaujmete, můžete se těšit na další kolo: pozvánku k osobnímu pohovoru. Jak se na takový pracovní pohovor připravit a čemu věnovat pozornost? Jaké vám personalista může položit otázky? Pojďme se na to společně podívat.

Někdo může namítnout, že příprava na pohovor po telefonu je obtížná nebo dokonce nemožná. Při pohovoru budete odkázáni pouze a jen na váš hlasový projev a vaše pohotové reakce, proto se nenechejte nachytat a trochu se připravte. Přinášíme vám několik tipu, kterých je dobré se držet: Zásadně se představte celým jménem. Pohovor se zřejmě bude odehrávat u vás doma, proto se ujistěte, že nebudete nikým a ničím rušení. Pokud vám personalista volá nevhod nebo zcela nečekaně, domluvte si s ním jiný čas. Projděte si základní informace o firmě a o pracovní pozici, kam se hlásíte (vše podstatné najdete na webu dané firmy). Vytiskněte si životopis, abyste ho měli při ruce a mohli do něj v případě potřeby nahlédnout. Nezapomeňte si nabít telefon. Pokud vám uprostřed hovoru začne telefon oznamovat, že máte vybitou baterii, nepůsobí to dobře a pro vás to může být stresový podnět. Usmívejte se a věnujte se pouze hovoru.

Otázky, na které možná budete odpovídat:

  • „Řekněte mi něco o sobě.“
  • „Proč byste chtěl pracovat zrovna u nás?“
  • „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? “
  • „Jaký očekáváte plat? “

Pokud jste ve svém životopise uvedli znalost některého cizího jazyka, můžete očekávat některé otázky právě v tomto jazyce. Personalista si tak ověří vaše reálné znalosti.

Před koncem pohovoru se ještě ujistěte, zda máte e-mailovou adresu personalisty, abyste se mohli spojit ohledně dalšího postupu či výsledku telefonického interview. Držíme palce, ať to vyjde!

Komentáře