Poznáte, kdy je ten správný čas na změnu práce?

Jak poznáte, že jste na jednom pracovním místě příliš dlouho? A jak dlouho je vlastně dlouho? Každé tři roky? Nebo raději pět? Po jak dlouhé době má člověk změnit práci, aby nevypadal, že příliš dlouho zahnívá na jednom místě? Odpověď není jednoznačná. Záleží na profesi i na tom, co už máte za sebou. Přes tohle všechno platí, že častější změny práce mohou kariéře spíš prospět.

Časy, kdy jste se po škole nechaly zaměstnat a do důchodu strávily profesní život v jedné firmě, jsou již nenávratně pryč. Vaši rodiče a prarodiče možná pracovaly celý život v jedné společnosti, to však dnes již neplatí. Například na otázku „Co děláme?” dnes reagujeme jinak. Před deseti nebo dvaceti lety jsme řekli: „Pracuji v pojišťovně …”, dnes odpovíme spíš „Jsem produktový specialista pojišťovny.”

Jak často měnit práci?

Příliš časté změny nepůsobí v životopise moc dobře, to si povězme na rovinu. Vystřídat během čtyř let pět zaměstnavatelů – to není pro budování reputace ideální.

Pokud jste čerstvě po škole, je normální, že teprve tu pravou práci hledáte a není tedy na škodu vystřídat odlišné pracovní pozice a to už v rámci svého zaměření nebo i v jiných oborech. Na začátku své pracovní kariéry si můžete dovolit vice “experimentovat”, a v životopise to stále bude vypadat dobře, jelikož poznávate nejen sami sebe, ale hlavně pracovní trh.

Pokud se však řadíte mezi starší osoby, je to trochu jinak.  Cíle a úkoly na seniornějších pozicích jsou většinou nastavené dlouhodoběji. Počítá se například s určitým cyklem a tím, že výsledky se projeví až v budoucnu.

Dříve platilo, že čím déle člověk v jedné práci vydrží, tím líp. Dnes už je spíše raritou, pokud má někdo v životopise napsáno, že na jedné a té samé pozici vydržel deset, patnáct let. Například podle průzkumu amerického úřadu práce dnes lidé na jedné pozici vydrží v průměru 4,4 roku.

Proč je dobré alespoň každých 5 let měnit práci, pokud se chcete ve své kariéře někam posunout?

Když dlouho zůstáváte v jedné organizaci, postupně ztrácíte kontakt s okolním světem, pokud vaše firma neroste, je nemožné získat nové zkušenosti a znalosti, čím častěji měníte práci, tím pohodlněji se budete cítit během pohovorů a v neposlední řadě se naučíte dobře odhadnout své zaměstnavatele.

Stávající práci opusťte, pokud cítíte, že už vás nenaplňuje jako dřív, že vám nepřináší nové výzvy a neuplatňujete v ní svoje dovednosti a znalosti.

Komentáře