Proč při náboru zaměstnanců odpovědět každému uchazeči?

Najít toho pravého zaměstnance není jednoduchý proces. Vymysleli jste a vhodně naformulovali všechny požadavky, co by měl daný uchazeč umět? Popsali jste veškeré informace, co práce obnáší? Vyvěsili jste na pracovní portál nabídku zaměstnání a životopisy se vám nyní jen hrnou? To je ovšem skvělá zpráva. V následujících dnech přichází na řadu procházení přijatých životopisů. Odpovědět všem zájemcům se ale vyplatí. Víte proč?

… protože odpovědět je slušnost, ale i dobrý tah

Vžijte se do uchazečovy kůže. Velmi pravděpodobně strávil nad tvorbou životopisu nebo nad psaním motivačního dopisu spoustu času a netrpělivě čeká na vaši odpověď. Mezi uchazeči, jsou lidé, kteří budou čekat několik dní, možná i týdnů na vaši odpověď, proto si najděte čas a odpovězte i těm uchazečům, kteří vaše požadavky nesplňují. Tito uchazeči tak mohou s klidným srdcem hledat jiné nabídky a pro vaši firmu to bude znamenat plusové body. Budete působit solidně a vyvoláte dojem, že si potenciálních zaměstnanců vážíte.

… pojistka do budoucna

Zpětná vazba může být i dobrá pojistka do budoucnosti. Nikdy nemáte jistotu, že vámi vybraný uchazeč například nezapadá do pracovního kolektivu nebo se během zkušební doby nerozhodne, že daná pozice není pro něj to pravé ořechové. Poté budete muset hledat dalšího kandidáta, a co myslíte, že se stane, když oslovíte někoho, komu jste předtím ani neodepsali. To samé platí i v situaci, kdy otevřete novou pracovní pozici a budete chtít ušetřit čas tím, že projdete již zaslané životopisy. I v tomto případě platí, že u uchazeče, kterému jste předtím neodpověděli, velkou šanci na úspěch pravděpodobně mít nebudete.

Jak by měla taková „negativní “ odpověď vypadat?

Vážený pane/paní,

děkujeme Vám za Váš zájem o spolupráci se společností …. S politováním Vám sdělujeme, že ve výběrovém řízení byla dána přednost jiným uchazečům, kteří lépe vyhovovali svým profilem nabízené pozici.

V případě, že bychom pro Vás měli nějakou další nabídku, rádi se ozveme. Vaše kontaktní údaje si proto dovolujeme ponechat.

Děkujeme za pochopení.

nebo

Dobrý den,

předně se omlouváme za delší průběh výběrového řízení, které bylo způsobeno velkým zájmem o pozici. Bohužel jsme na základě zaslaných životopisů a motivačních dopisů vybrali na pozici jiného kandidáta.

Děkujeme velmi za účast a přejeme mnoho úspěchů v budoucnu 🙂

A jaké zkušenosti máte vy? Odpoví vám vždy zaměstnavatel na zaslaný životopis? Podělte se s námi.

Komentáře