Trh práce 2021 – jaký očekáváme výhled?

V této velmi ,,specifické době“ se nedá téměř odhadnout, co nám rok 2021 přinese a jak se bude dále vyvíjet situace trhu práce s koronakrizí. Již od března 2020 se potýkáme s touto zcela novou situací a její důsledky jen ztěží dokážeme odhadovat. A proč? Trh práce se prozatím chová, dá se říci, velmi nestandardně.

Ekonomika totiž žije už několik měsíců s koronavirem, jenomže na trhu práce to prakticky není vidět. A to vše jen kvůli státním zásahům. Migrace pracovníků na trhu práce je veliká, nicméně do čísel nezaměstnanosti se prozatím nijak zásadně nepromítá. Místo toho, aby celkový počet uchazečů o zaměstnání rostl, tedy aby také rostla míra nezaměstnanosti, např. v říjnu překvapivě tento celkový počet uchazečů o zaměstnání naopak poklesl.

Nezaměstnanost tedy i přes hospodářskou krizi klesá. Pak ovšem je pochopitelné, že značná část lidí vůbec nechápe, že se nacházíme v krizi. Propad HDP mnoho lidí nezajímá, protože ho necítí na vlastní kůži. To, že mnohé firmy nemají práci a jedou na rezervy, řadoví zaměstnanci nevnímají. Do jisté míry je pochopitelné, že obyvatelstvo podléhá této falešné iluzi, že se zemi ekonomicky daří. 

A co je tedy špatně? Každá nerovnováha v ekonomice se podle logiky propojených nádob provalí na nějakém jiném místě. No, a příliš nízká nezaměstnanost má zase svou protiváhu v obřím deficitu státního rozpočtu.

Ekonomika prudce klesá, vyrábí se mnohem méně, odpracovaných hodin je mnohem méně, ale přesto se stále hledají zaměstnanci. To není normální. Zdá se, že mnoho podniků očekává brzký návrat ekonomiky do normálu. Dobře si pamatují, jak bylo v posledních letech těžké najít lidi, a teď je pro jistotu nechtějí propouštět.

Ekonomika je hluboko pod potenciálem, nevyrábí jako dřív. I když letos poroste, svého potenciálu ještě dlouho nedosáhne. Vládní opatření růst nezaměstnanosti jen odkládají a brzdí změnu struktury ekonomiky. I přes zvýšenou nejistotu očekáváme nárůst průměrné nezaměstnanosti na asi 4,5%. To je ale stále velmi nízká nezaměstnanost. Politikům se podařil „zázrak“ 🙂 Škoda jen, že se nám tento „zázrak“ vrátí v době, kdy už to nebudeme očekávat.

Komentáře