Trh práce se mění

Pracovní trh se mění a téměř nic není jako před koronavirovou pandemií. Co se bude dít nyní? Budou firmy nabírat, nebo propouštět, přidávat, nebo naopak mzdy snižovat?

Není obor, který by koronavirová pandemie neovlivnila. Některý více některý méně, ale každopádně všechny. Negativně pandemie zasáhla bezpochyby gastronomii, cestovní ruch a také kulturu. Negativně jsou také ovlivněny obory, které jsou na cestovní ruch navázané. Například prádelny a čistírny a další dodavatelé nejen hotelových restaurací. Nyní je pozornost zaměřena především na automobilový průmysl. Automobilky zatím propouštěly jen ve velmi malé míře, ale dle aktuálních průzkumů se na více jak 40 procent očekává, že propouštět budou. 

Naopak mezi ,,vítěze“ patří informační technologie, kde je poptávka po kandidátech ještě větší než před pandemií a nabídky lákavější. Dobře je na tom i obchod, ve druhém kvartálu letošního roku se prodeje pohybovaly v objemech podobných jako před Vánoci. Nové posily je třeba na prodejny i do skladů, aktivní nábor provádějí i doručovací služby, dopravci a logistické firmy.

Nezaměstnanost sice stoupá, ale zatím pomalu a nejedná se o žádný razantní nárůst. Během letních prázdnin se dostala na 3,8 procenta. Je to převážně díky programu Antivirus, který finančně pomáhá mnoha firmám udržet pracovní místa. Program ovšem končí k poslednímu říjnu, přesto se očekává nárůst nezaměstnanosti spíše pozvolný. 

Celkem optimisticky z aktuálních průzkumů vychází, že přes 50 procent firem v Česku neplánuje propouštění. Velké procento firem stále vyčkává, jak se vyvine situace a 45 procent společností dokonce plánuje nábor nových zaměstnanců. Přesto nezaměstnanost poroste pomalu dál. Sehnat novou práci nebude už tak snadné jako v minulých letech. Lidé si začnou svých pracovních pozic víc vážit a ubude fluktuantů. Při rozhodování, zda zůstat, nebo odejít od stávajícího zaměstnavatele nehrají roli pouze finanční důvody. Kvůli ochlazení ekonomiky a rostoucí nezaměstnanosti to bude stále častěji jistota práce.

Komentáře