Při nástupu do zaměstnání se uzavírá pracovní poměr. Základní smlouvou v rámci pracovněprávního vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem je pracovní smlouva, není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak.
Pracovní smlouva musí obsahovat
Pracovní smlouva musí být uzavřena písemně. Nenastoupí-li zaměstnanec ve sjednaný den do práce, aniž mu v tom bránila překážka v práci, nebo se zaměstnavatel do týdne nedozví o této překážce, může zaměstnavatel od pracovní smlouvy odstoupit. Od pracovní smlouvy je možné odstoupit, jen dokud zaměstnanec nenastoupil do práce. Pro odstoupení od pracovní smlouvy se vyžaduje dodržení písemné formy, jinak se k němu nepřihlíží. Každá smluvní strana musí obdržet jedno vyhotovení pracovní smlouvy.
Vznik pracovního poměru
Pracovní poměr vzniká dnem, který byl sjednán v pracovní smlouvě jako den nástupu do práce nebo dnem, který byl uveden jako den jmenování na pracovní místo vedoucího zaměstnance.
Povinnosti vyplývající z pracovního poměru
Od vzniku pracovního poměru je
Pro pracovní poměr založený jmenováním platí ustanovení o pracovním poměru sjednaném pracovní smlouvou. Zaměstnavatel je povinen předkládat odborové organizaci ve lhůtách s ní dohodnutých zprávy o nově vzniklých pracovních poměrech.
Při uzavírání pracovního poměru se ve většině případů sjednává zkušební doba. Na toto téma, ale zase příště. Sledujte proto náš BLOG. Hledáte novou nebo lepší práci, mrkněte na BRIGOMAT.
Zdroj: Zákoník práce – Zákon č. 262/2006 Sb.